Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
A8002A HP StorageWorks FC2142 4Gb PCI-e Host Bus Adapter
from
$25.00
Ex Tax: $25.00
- Stock: 18
- Brand: Hewlett Packard
- Model: Â A8002A
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 882780061385
$150.00
Ex Tax:$150.00
$150.00
Ex Tax:$150.00
$440.00
Ex Tax:$440.00
Highlighted Features
- HP
- 4GB
- Host Bus Adapter
- Fibre Channel
- PCI-Express
- Single Port
- Retail Part #: A8002A
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP A8002A FC2142SR 4GB Single Channel PCI-E Fibre Channel Host Bus Adapter With Standard Bracket Card Only.
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Data Transfer Rate: | 4 Gb/s |
| Product Type: | Fibre Channel |
| Host Interface: | PCI Express x4 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Number of Ports: | Single |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 6.0 lb |
| Height: | 7.6 in |
| Depth: | 10.35 in |
| Width: | 9.76 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL/ML/SL servers | HP Integrity servers | |